poniedziałek, 2 marca 2015

Gwałci człowiek, nie ubranie!





W 2013 roku odnotowano 1885 wszczętych postępowań dotyczących gwałtów, zaś w 2012 roku – 1786. Szacuje się jednak, że ponad 90% zgwałceń NIE JEST zgłaszanych bezpośrednio na policję – trudno jest zatem ustalić dokładną skalę przestępstwa!

Do zgwałceń częściej dochodzi w miastach (72 proc.) niż na wsiach (28 proc.). Najczęstszym miejscem tego typu przestępstwa są… mieszkania i domy. Do zgwałceń dochodzi również w mało uczęszczanych miejscach takich jak: parki, lasy, ścieżki rekreacyjne. Coraz częściej gwałty zdarzają się… w szkołach.

U blisko 94% ofiar gwałtu stwierdza się objawy zespołu stresu pourazowego takie jak przerażenie, trudności z koncentracją, bezsenność.

Wśród skutków zdarza się również:

  • depresja
  • dolegliwości narządów płciowych
  • oraz bóle utrzymujące się niekiedy nawet latami po gwałcie.
Społecznym problemem i przeszkodą w skutecznym znalezieniu sprawcy gwałtu jest poczucie wstydu i odrazy, które towarzyszą ofierze. Sprawia to, że osoba nie chce uczestniczyć w procedurze pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności, gdyż wiązałoby się to z kolejnym upokorzeniem.

Innym problemem jest społeczna stygmatyzacja ofiar – osoba zgwałcona często jest obwiniana o sprowokowanie gwałciciela. Wiąże się to z przekonaniem, że określone zachowania ofiary (atrakcyjny wygląd, ubiór, mylnie odczytane intencje) mogły zachęcić sprawcę do gwałtu – „sama się o to prosiła”. Nie jest to żadne usprawiedliwienie dla gwałtu – gwałci człowiek, nie ubranie!

Polskie prawo dla gwałciciela przewiduje karę od 2 (!) do 12 lat więzienia.  Na Litwie gwałt męża na żonie nie jest przestępstwem. W kodeksie węgierskim gwałt jest definiowany w odniesieniu do moralności życia seksualnego ofiary przestępstwa. Z kolei w Bułgarii gwałciciel może uniknąć kary, jeśli poślubi ofiarę przed wydaniem przez sąd wyroku skazującego.

Pamiętajmy, że ofiarami nie są wyłącznie kobiety. Przypadek, w którym ofiarą jest mężczyzna jest tym trudniejszy, gdyż ofiara bywa postrzegana jako „słaba” – wiąże się to z dodatkowym upokorzeniem.

To  sprawca gwałtu powinien się bać i wstydzić!

~ Marta Niemczyk


- x x x -

Tycjan "Gwałt na Lukrecji"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz